Kultúrny priestor sa rozširuje. Kultúrny v zmysle citlivejšieho prístupu ku krajine, v ktorej žijeme, ktorú meníme a ktorá nás ovplyvňuje. Ovocné stromy, ktoré významným spôsobom tvoria naše prostredie, sú často prvými viditeľnými lastovičkami tejto pozvoľnej zmeny, uvoľnenia a spojenia s krajinou, keď intuitívne, aj bez plánov a stratégií vieme, čo je správne a robíme to.
Ovocinárstvo, tvorba krajiny, obnova funkcií životného prostredia a záchrana starých odrôd sa navzájom dopĺňajú. Záujem verejnosti o tieto témy narastá.
Prejavuje sa na rôznych úrovniach, rýdzo praktických, ako sú výsadby sadov či záujem o ošetrovanie vzácnych stromov, ale tiež ich poznávaním, kde základ tvorí terénny prieskum, výsledky ktorého je potom možné využiť napríklad pri výsadbe krajovo špecifického sortimentu.
Hurá na kurz
Veľkej obľube sa tešia akcie osvetové a vzdelávacie, ako sú rôzne kurzy, výstavy a ochutnávky. Výnimočné postavenie v rámci rôznych individuálnych či organizovaných aktivít má napríklad projekt SadOVO, ktorý sa zameriava na žiakov základných a stredných škôl, generáciu, ktorá bude našu krajinu spravovať už o niekoľko rokov.

Každoročne sa konajú viaceré burzy vrúbľov, ukážky a kurzy množenia ovocných drevín. V roku 2019 napríklad usporiadalo OZ Genofond v Trenčíne burzu spojenú s kurzom vrúbľovania, kde pre účastníkov zabezpečili aj podpníky.
Záujemcovia o staré odrody si tak domov odnášali nielen vrúble, ale aj na mieste vlastnoručne zaštepené stromy.