Prírodná tvorba záhrad so sebou prináša staronové spôsoby výsadby aj výstavby. V permakultúrnych, ale aj v moderných záhradách čoraz častejšie vídať pletené prvky aj stavby, ktoré im dodávajú neopakovateľnú atmosféru.
O rastúcich stavbách sme sa rozprávali s Viliamom Vnukom, ktorý sa im roky venuje popri ďalších svojich staviteľských aktivitách.
Čo všetko sa dá postaviť z prútov? Aké stavby ste už realizovali?
Výsadbou živých vŕbových prútov možno vytvoriť originálny funkčný alebo hrací, či estetický prvok, napríklad altánok, slnečnú clonu, típí, bludisko, stan, iglu, plastiku či plot.
Obľúbené sú v súkromných záhradách, ale aj v škôlkach, školách, na detských ihriskách či v parkoch. Vytvoria príjemné a netradičné miesto na oddych a hru. V mestskom prostredí prirodzene zlepšujú mikro-klímu.
Odkiaľ získavate materiál?
Pestujeme si vlastný. Živé vŕbové prúty môžu byť zviazané, zapletené alebo rôzne prehnuté. Pracujeme s dĺžkou prúta asi 4,5 metra.
Výhodou živého vŕbového plota je dosiahnutie potrebnej výšky ihneď po jeho výsadbe. Na tieto prvky nepotrebujete stavebné povolenie.

Pre koho sú vŕbové stavby určené? Do akých typov záhrad by ste ich odporučili?
Vhodné sú do prírodných, ale aj do formálnych priestorov, fantázii sa medze nekladú. Dôležité je prispôsobiť ich konkrétnej záhrade.
Stavby môžu byť živé aj suché. Rovnako možno vytvoriť živé a suché ploty. Nie je vylúčená ani kombinácia suchého a zeleného prútia.