Mnohí záhradkári si v súčasnosti uvedomujú benefity ekologického pestovania a navracajú sa k prírodným možnostiam skvalitňovania pôdy, ktoré sa v minulosti bežne používali.
Tak ako živočíšny hnoj, kompost, zelené hnojenie či bylinné zákvasy sú vynikajúcimi spôsobmi nasycovania pôdy organickou hmotou, popol je dobre využiteľnou súčasťou prírodného kolobehu minerálov.
V zimnom období mnohí riešime otázku, čo robiť s popolom z pecí či krbov. Vyhodiť ho do komunálneho odpadu určite nie je správny spôsob. Popol môžeme veľmi dobre zužitkovať v našich záhradách a sadoch.
Dlhodobo zvyšuje objem živín v povrchovej pôde. Používať ho na hnojenie je teda vhodné, ale jedine v prípade, že ide o čistý drevný popol z nefarbeného, nelakovaného či inak chemicky neošetreného dreva.

Ak používame neupravené stavebné drevo, z ktorého nám po spálení ostanú v popole klince, môžeme ich jednoducho zhromaždiť s použitím magnetu alebo popol preosiať cez sito. Určite sa to oplatí urobiť, aby sme si pri pohnojení trávnika nezničili kosačku, prípadne neporanili chodidlá klincami.
Vápnik, fosfor, horčík, draslík, kremík
Drevný popol obsahuje veľké množstvo prvkov prospešných pre rast zelene, ako napríklad vápnik, fosfor, horčík, draslík, kremík... Ich podiel záleží od vstupnej suroviny.
Napríklad v popole z dubovej kôry je až 78 % vápnika. Dusík v popole obsiahnutý nie je, ten sa uvoľňuje pri horení. Takže máme k dispozícii zadarmo kvalitné prírodné hnojivo, ktoré môžeme použiť na priamy posyp záhonov, trávnika či sadu, alebo ním môžeme obohatiť kompost. Zaobchádzať s ním však musíme veľmi opatrne.