Striedanie ročných období vnáša do drobnochovu sezónne zmeny, na ktoré by chovatelia nemali zabúdať. Hoci sa vraví, že ide o najzdravšie mesiace v roku, počas ktorých sa nešíria vzduchom choroby, pravdou je, že zvieratá sú vystavené náročnejším podmienkam. Ako predchádzať ich trápeniam?
Ak sa mráz spojí s chladným vetrom, prázdnou napájačkou a nedostatkom pohybu vo vlhkom prostredí, prihodia sa mrzutosti, ktorým možno jednoducho predísť. Ustajnenie je svojím spôsobom väzením, v ktorom nemožno nájsť chránené zákutie s dokonalou klímou.
Pár hodín slnka postačí
Hoci sú dni krátke, i pár hodín slnečného svitu postačí na to, aby slnečné lúče rozohriali stuhnutú krv a kĺby drobných zverencov. Na kurín i holubník patrí dostatočne veľký oblok, ktorý vpustí slnko dnu. Z voliér treba odmontovať tienenie, aby sa vtáctvo pri preletoch, kúpaní a hrabaní mohlo vyhrievať na slnku.
A aj králikárne by v zimných mesiacoch mali byť otočené drôtenými vrátkami smerom na juh. Nie je tajomstvom, že práve v nich sa v zime rodia najmocnejšie mláďatá roka, ktoré majú šancu dospieť do výstavných termínov, aby sa stali genetickou oporou pre ďalšie šľachtenie.

Stiahnite plachty, oddrôtujte chvojinu, prestrihajte ihličnany a neopadavé kry. A ak treba, urobte aj remeselné úpravy na doterajšom ustajnení. Zvieratá milujú teplé lúče rovnako ako vy na podstienku.
Udržte ich v suchu
Každé ustajnenie sa musí vetrať tak mocne, aby z neho mohla uniknúť všetka vodná para okamžite von. Tí, čo zateplili kuríny polystyrénom alebo ustajnili kury v kamennej stajni, vedia, o čom je reč. Para sa vyzráža na perí, kde vplyvom telesného tepla nezamrzne.