Ak chceme mať čerstvú zeleninu aj v zime na dosah ruky, dá sa to. Pestujeme ju však inak ako počas sezóny. Aj na parapete v bytových podmienkach si šikovne môžeme dopestovať malé množstvo zeleniny a byliniek, ktoré nás potešia ako čerstvá príloha k jedlám. Čo sa hodí na pestovanie za oknom?
Veľmi dôležitý je vhodný výber zeleniny pestovanej za oknom na obmedzenej ploche nádob. Pomerne ľahko vypestujeme zeler stopkatý, pažítku, žeruchu, petržlenovú vňať, cesnak, cibuľku, rukolu, špenát, reďkovku, šaláty alebo aj mladý hrášok. Ten však nepestujeme pre struky, ale pre vňať.

Skúsme to aj s bylinkami, ktoré krásne voňajú a dajú sa jesť v čerstvom stave, ako napríklad rozmarín, levanduľa, stévia, tymian, mäta, medovka a estragón.
Ktoré rastlinky by sme nemali sadiť spolu?
Zistime si, v akých podmienkach rastliny bežne rastú v prírode a podľa toho im vieme pripraviť čo najvhodnejšie prostredie aj v izbových podmienkach.
Napríklad levanduľa je stredomorská rastlina, ktorá si vyžaduje teplo a suchú pôdu. Je zrejmé, že ju nebudeme vysádzať spolu s cibuľou, ktorá potrebuje častú zálievku. Iným kritériom bude dostatok miesta.

Napríklad mätu a medovku nedáme do jednej nádoby, potrebujú relatívne dostatočný priestor na rozvoj.
Na ktorú svetovú stranu pestovanie orientovať?
Na južnej strane plnej slnka sa bude dariť levanduli, vavrínu, tymianu. Juhovýchodná strana prospeje bylinkám stredozemného typu, každej zelenine aj domácim bylinkám. Juhozápadná strana vyhovuje, všetkým bylinám i zelenine.