Pri pestovaní zeleniny je dôležité striedanie pestovaných druhov počas jednotlivých sezón. Teraz v zime je čas, aby sme si hriadky správne rozvrhli. Na to nám poslúži porovnanie nákresov. Striedanie plodín sledujeme v rozpätí troch rokov.
V minulosti bolo vlastné semenárenie úplne bežné. Každý gazda si odkladal osivo na ďalší rok. Postupne získaval a rozširoval aj odrody krajové, ktoré boli lepšie prispôsobené danej lokalite a podnebiu. Dnes tento spôsob vytlačila na okraj možnosť zakúpiť si pekne zabalené uniformné osivá, dnes už často hybridné, na ďalšie semenárenie celkom nevhodné.
Ideálne je, ak máme svoje vlastné osivá, vieme, ako boli materské rastliny pestované, či boli odolné proti plesniam, alebo iným chorobám. Pestovaním vlastného osiva dochádza k uzatvorenému kolobehu v záhrade, zvyšujeme jej pestrosť a rozmanitosť. Tiež vidíme jednotlivé druhy zeleniny počas celého vegetačného obdobia, vidíme, ako kvitne reďkovka či mrkva, aj aký hmyz ich kvety prilákali.

Kde ich vziať
Ak nemáme dostatok vhodného osiva, nemusíme ho hneď kupovať v záhradníckych obchodoch. Na internete je množstvo organizácií či skupín, ktoré sa venujú výmene semien. Ako sme písali v minulom čísle, aj v niektorých slovenských mestách nájdete verejné semienkarne, odkiaľ si môžete odniesť aj staré či netradičné odrody a druhy zeleniny.

Sadiť by sme mali semená z plodín, ktoré boli hnojené výlučne organickým hnojivom, nepochádzajú z rastlín ošetrovaných chemickými postrekmi ani z F1 hybridov. V Česku je okrem množstva ľudových semienkarní predovšetkým Gengel. Zaoberá sa pestovaním starých odrôd zeleniny, semená posielajú aj poštou. V Rakúsku je to známa Arche Noah, vo švajčiarska Pro Specie Rara. Veľmi rozsiahlu kolekciu má rumunská Ecoruralis, s ktorou spolupracuje 10 000 pestovateľov z celej krajiny.
Na začiatok by sme pri semenárení mohli začať s jednoduchými druhmi zeleniny, ako je hrach, fazuľa, reďkovka, mak, kôpor či rajčiny. Pri mrkve dbáme na to, aby sa kultúrna odroda neprepelila s divou mrkvou. Pri pestovaní tekvíc pestujeme iba jednu odrodu, aby sme zabránili prepeleniu a kríženiu s inou.