Podľa počasia je január prostredným mesiacom zimy. Vegetácia je vo vynútenom pokoji. Aj keď prvý mesiac roka dáva priestor záhradám na odpočinok, ani v januári sa život v ovocnej záhrade nezastaví.
Aké aktivity čakajú na záhradkárov v januári?
V januári môžeme odoberať dobre vyzreté ročné výhony jadrovín na vrúbľovanie. Odobraté vrúble skladujeme v tme, v chlade a vo vlhku. Treba si uvedomiť, že vrúble musia vydržať v dobrom stave minimálne do polovice marca.
Nezabudnime na označenie odrody. Zvýšenú pozornosť venujeme starým dobrým miestnym odrodám. Je to naše dedičstvo, ktoré uchovávame pre ďalšie generácie.
Dôležitá je kontrola uskladneného ovocia aspoň raz týždenne. Nahnité, plesnivé či inak poškodené plody ihneď odstraňujeme. Aj v zime môžeme ovocie sušiť, hlavne ak nám niektoré odrody jabĺk dozrievajú naraz vo väčšom množstve.
Kontrolujeme oplotenie a individuálnu ochranu ovocných stromčekov. Rany spôsobené ohryzom zajacov alebo srnkami zatrieme štepárskym voskom. Očistené konáre natierame vápenným mliekom, keď nemrzne (1,5 kg haseného vápna na 10 l vody).
V januári je vhodný čas na odstraňovanie uschnutých stromov a kríkov. Odstraňujeme dôsledne aj mumifikované plody.

Ak napadne väčšie množstvo snehu, odstraňujeme ho z cestičiek a hádžeme ho pod stromy. Pri veľkých námrazách podľa potreby striasame sneh, najmä pri kôstkovinách.
Veľmi chúlostivé beztŕňové černice chránime pri ľadových vetroch a mrazoch čečinou alebo starými dekami.
Koncom mesiaca režeme a uskladníme v chlade jednoročné výhonky ríbezlí i josty na ďalšie množenie z odrezkov. Takisto robíme rez ríbezlí, egrešov a josty.
Od bázy vyrezávame štvorročné a staršie konáriky v kríkoch i korunkách ríbezlí, egrešov a josty.
Autor: Profesor Ivan Hričovský