V Česku je ich už vyše 130, na Slovensku zatiaľ osem. V Česku ich volajú semínkovna, na Slovensku semienkareň. Je to miesto, kde si záhradkári môžu medzi sebou bezplatne vymieňať osivo zo svojich záhrad. Takýmto spôsobom sa dnes uchovávajú predovšetkým staré a krajové odrody, ktoré v obchode určite nekúpite.
Pestujete svoje plodiny od semienka k semienku? Teda tak, že si uchovávate vlastné osivo z tých najlepších a najodolnejších rastlín prispôsobených vašim konkrétnym podmienkam, a nie ideálnym podmienkam pestovania osiva v nejakom „inteligentnom“ skleníku? Potom vás zrejme poteší správa, že v tom nie ste sami.
V čom spočíva prínos semienkarne?
Semienkareň je miesto, kde záhradníci môžu medzi sebou bezplatne zdieľať osivo zo svojich záhrad. Osivo by malo byť výhradne v biokvalite, teda nemorené a z chemicky neošetrovaných rastlín. Malo by byť výsledkom domáceho semenárstva. Semienka sú ponúkané bezplatne v menších množstvách iba pre osobnú spotrebu a množenie.
Okrem toho, že môžete pri domácom semenárstve zámerne vyberať rastliny prispôsobené vašim pestovateľským podmienkam a podeliť sa o ne so susedmi, ktorí hospodária v podobných podmienkach, môžete aj výrazne ušetriť na kupovanom osive. Takisto vás toto zdieľanie môže motivovať vypestovať na semeno tie rastliny, na ktoré by ste sa sami neodhodlali.

Napríklad paštrnák, ktorého klíčivosť prudko klesá už po prvom roku, ale na uchovanie kvality semien potrebujete dopestovať minimálne 15 – 20 semeníc a teda semien budete mať až-až.
Navyše môžete takto uchovávať staré a krajové odrody, ktoré ani v obchode nekúpite. V neposlednom rade je to príležitosť na nadviazanie kontaktov s ďalšími záhradkármi, či už pri bežnej prevádzke semienkarní, alebo pri špeciálnych akciách, napr. burzách semien, prednáškach, výletoch a pod.