Občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku sa venuje výskumu a ochrane dravých vtákov na celom území Slovenska. Chránené vtáčie územie Sysľovské polia len pár kilometrov od Bratislavy je však preň srdcovou záležitosťou.
Je to jediné miesto, kde sa na Slovensku ešte vyskytuje drop fúzatý, najväčší lietajúci vták v Európe, a hniezdi tu aj iný fešák, sokol červenonohý.
„Pokladám ho za perlu medzi chránenými územiami na Slovensku. Aj keď na konci leta vyzerá ako mŕtva krajina, žije tu množstvo chránených živočíchov. Okrem sokolov a dropov napríklad aj veľmi vzácna myšiarka močiarna,“ hovorí predseda združenia Jozef Chavko.
Pri rozprávaní o dropoch a sokoloch žiari nefalšovaným nadšením. Vďaka aktivitám združenia tu sokoly začali znova hniezdiť. Najmä zásluhou vhodného hospodárenia v susedných krajinách sa zvýšil aj výskyt dropov.

O dropy sa delíme s Rakúskom a Maďarskom
Chránené vtáčie územie Sysľovské polia pri hraniciach s Rakúskom a Maďarskom je jedným z dvoch chránených území dropa fúzatého na Slovensku. Druhé je pri Lehniciach, no tam sa vyskytuje iba sporadicky.
Sysľovské polia tvoria spolu s chránenými územiami na rakúskej a maďarskej strane ucelenú plochu, na ktorej žije západopanónska populácia dropa, viac ako 500 jedincov.
Darí sa jej hlavne vďaka vhodnému manažmentu územia na rakúskej a maďarskej strane. Na slovenskej časti sa stále pestujú obrovské lány kukurice a repky, z ktorých vysokého porastu nevedia dropy vzlietnuť a nenájdu v nich ani vhodnú potravu.