Viete, ktorý mesiac má v češtine pomenovanie od prosa? Áno, je to december – prosinec. Viacerí Česi, Moravania aj Slováci sa mylne domnievajú, že názov tohto mesiaca označuje čas, keď sa prosí o darčeky, no v skutočnosti je oveľa starší ako zvyk obdarúvať sa pod stromčekom.
Pomenovanie prosinec je odvodené od prosa, jednej z najstarších kultúrnych plodín.
Proso siate je druh obilniny z čeľade lipnicovité (predtým trávy). Pochádza z Ázie. Niekoľkokrát sa spomína aj v Biblii.
U nás síce nerastie divoko, no v Európe sa pestuje už tisíce rokov. Bolo jednou z hlavných potravín Slovanov, od ktorých jeho pestovanie prevzali aj germánske národy.
Z prosa sa robilo pšeno (po česky jáhly), a to zbavením zrna pliev.
Zahrieva

Proso je veľmi výživné. Obsahuje približne 10 – 14 % bielkovín a 4 % tukov, viac ako naše najbežnejšie používané obilniny. Z bielkovín obsahuje napr. všetky esenciálne aminokyseliny.
Je ľahko stráviteľné a neobsahuje lepok, ktorý dnes mnohým – nielen celiatikom – spôsobuje zdravotné problémy. V prose nájdeme aj stopové prvky (fosfor, vápnik, zinok, jód, draslík, horčík, železo, bróm, kremík), ďalej vitamíny B1, B2, B6 a E.
Má alkalizujúce účinky, takže pomáha odkysliť ogranizmus. Podľa tradičnej čínskej medicíny má zahrievacie účinky, preto sa výborne hodí na konzumáciu v chladnejšom období, najmä na raňajky, keď by sme mali jesť teplé zohrievajúce jedlá na podporu životnej energie.