Väčšina ľudí pozná kuklík šarlátový ako okrasnú rastlinu s tehlovo červenými kvetmi. Málokto však vie, že v našej prírode rastie viac druhov kuklíkov.
Mestský i potočný
Najčastejšie sa vyskytuje kuklík mestský. Je veľmi bežný, má žlté kvety. Okrem neho poznáme napríklad kuklík potočný. Rastie na vlhkej pôde, má zvončekové prevísajúce hnedočervené kvety.
Ich korene sú liečivé a obsahujú veľa eugenolu, čo je základná zložka klinčekového éterického oleja. Preto sa po nemecky kuklíky nazývajú sa nelkenwurzen, čo v preklade znamená klinčekové korene.

V niektorých bylinkových obchodoch je dostať kúpiť koreň kuklíka mestkého, ale ak ešte zem nie je zamrznutá, najlepšie je, ak si ho človek vykope sám. Ľahko sa dá nájsť ešte aj teraz, pretože listy zostávajú dlho zelené.
Korene majú silné antiseptické, antioxidnačné, protirakovinové, protivírusové, fungistatické, žlčopudné účinky a chránia pečeň. Eugenol znižuje aj fermetáciu a hnilobné procesy v črevách, dezinfikuje tráviace, dýchacie a močové cesty. Odvar z koreňov pomáha aj proti hnačkám.