Niekto im hovorí zelená infraštruktúra. My ich nazývame alejami
a stromoradiami. Reč je o stromovej vegetácii, ktorá rastie popri cestách a zaslúži si oveľa väčšiu pozornosť a opateru, akú jej dnes venujeme.
O tom, prečo sú stromy pri cestách dôležité, sme sa rozprávali s krajinárom Ladislavom Bírom.
Čo to vlastne aleja je?
Je to stromová vegetácia, ktorá rastie na oboch stranách cesty. Stromy v nej sú rovnakého druhu, rovnakého veku, s rovnakým sponom medzi sebou. Pokiaľ starý strom v aleji vypadne, môže sa na jeho miesto zasadiť strom mladší. Takáto výsadba už potom síce nie je jednoveká, stále však vravíme o aleji.
A čo stromoradie?
Je to rad stromov tvorený najmenej piatimi jedincami rastúcimi pri ornej pôde, pozdĺž cesty, železnice alebo vodnom toku. Stromoradia majú takisto spravidla rovnaký rozostup a pravidelný spon.
Stromoradia spolu s alejami môžeme nazvať aj biokoridormi v krajine. Robia ju priechodnou pre viaceré druhy organizmov, ktorým poskytujú úkryt, najmä v poľnohospodárskej krajine.
Aká je história alejí a stromoradí v našich končinách?
Celé to začala osvietená panovníčka Mária Terézia, ktorá dala prípisy na výsadbu alejí, starostlivosť o ne a sadzobník pokút za poškodzovanie. Vlastníci pozemkov, na ktorých stromy stáli, sa o ne museli starať.
Zároveň boli trestaní ľudia, ktorí stromy poškodzovali. Podobne sa to zachovávalo až do obdobia 70. rokov 20. storočia. Dovtedy boli súčasťou cestných správ vždy aj sadovníci či ovocinári, ktorí vedeli, ako sa o stromy pri ceste starať.