Novembrom končí jeseň. Priemerné teploty klesnú na 4,3 °C v nížinách a pod 2 °C vo vyšších polohách. Pôdna teplota klesne v priemere pod 3 °C.
Keď sa pozrieme do pranostík, vtipne a obrazne sa to vysvetľuje napríklad v nasledujúcich. „Na svätého Huberta ide teplo do čerta. Na svätého Martina, drž sa, synku, komína. Na svätú Katarínu, schovaj sa pod perinu.“
Aké práce nás čakajú v novembri?
Ešte stále, ak pôda nie je zamrznutá, môžeme pri priaznivom počasí robiť výsadbu ovocných stromčekov, sadíme najmä jablone, hrušky, slivky, čerešne, ale aj drobné ovocie. Pôdu nahrnieme až ku kmienkom a necháme ju tak až do jari.
Teplomilnejšie druhy ponecháme radšej až na jarné obdobie. Pri výsadbe nezabúdame ani na orech kráľovský, ktorého máme stále málo.
Dokončíme oberanie neskorých odrôd jabloní a hrušiek, najmä tam, kde dozrievanie bolo pomalšie. Pravidelne kontrolujeme zdravotný stav uskladneného ovocia.

Nezabudnite na vlhkosť, teplotu, vetranie. Priatelia, nezabudnite ani na kontrolu oplotenia záhradiek. Dochádza totižto k poškodeniu stromčekov, najmä mladších, práve vysadených.
Preto kmienky novovysadených stromčekov obalíme chráničom.
Pri kontrole odstraňujeme nedostatky, prípadne vymieňame poškodené drevené koly a upevnenie.
Môžeme presádzať aj staršie stromy a kríky?
Áno, práve toto obdobie, vlhšie a chladnejšie, je najvhodnejšie. Robíme to s koreňovým balom. Choré a suché stromy odstránime ešte pred príchodom zimy.
Zo stromov kôstkovín a jadrovín odstraňujeme takzvané mumifi kované, zaschnuté plody.

Ako pripravíme na zimu jahodovisko a malinisko?
Medzi riadky jahôd rozhodíme dobre uložený kompost a plytko ho zapravíme do pôdy. Odstránime suché listy a nepotrebné poplazy.
Ak ste teraz na jeseň vysadili maliny, skráťte výhonky na 30 centimetrov. Tým sa aktivujú nové púčiky pri koreňoch, z ktorých na jar vyrastú nové silné výhony.

Čo by sme mali stihnúť ešte pred príchodom zimy?
Začneme už teraz so zoškrabávaním starej kôry a natieraním kmeňov vápnom, ktoré si pripravíme v dávke 1,5 až 2 kilogramy vápna na 10 litrov vody.
Listy kompostujeme spolu s ďalším materiálom, bohatším na dusík. Do kompostu sa súčasne pridáva rohovina alebo močovina.
Mulčujeme bobuľoviny tenkými konárikmi, hoblinami, slamou, lístím.
Vyčistíme búdky a vtáctvo prikrmujeme. Je to naša biologická ochrana a je to aj krása našich záhrad. Okrem olejnatých semien ocenia aj nasušené bobule jarabiny, arónie a bazy čiernej.
