Ostrov zlata znovu ožil. Aj vďaka živým kosačkám a trusu. Na ostrove znova hniezdi vzácny dudok a v sprietočnenom ramene sa neresia ryby. Príroda rýchlo nachádza cestu späť.
Kedysi zlato, dnes pasienky a príroda
Kedysi bolo hlavným bohatstvom tohto kraja zlato, ktoré sa tu ryžovalo. Aj keď aj dnes si záujemcovia môžu v piesku z brehu Dunaja vyryžovať pár zlatiniek, hlavným dôvodom, prečo sa oplatí navštíviť Veľkolélsky ostrov pri Komárne, sú jeho obnovené pasienky a unikátna príroda.
Len v nedávnej minulosti hrozila záhuba ostrovu, ktorý vďačil za svoj malebný ráz s lúkami so vzácnou faunou a flórou pravidelnému spásaniu a koseniu. Po reguláciách Veľkolélskeho ramena v 80. rokoch minulého storočia a jeho odrezaní od hlavného toku Dunaja sa z neho začal vytrácať život.
Lúky, na ktorých sa prestal pásť dobytok, začali zarastať burinou a inváznymi rastlinami. Vysoká vegetácia už nebola vhodná pre tie vtáčie druhy, ktoré sa potrebujú pri hniezdení alebo zbere potravy pohybovať po zemi a z ostrova sa vytratili.

Zložiť skladačku prírody
Iniciatívy sa, našťastie, chopili ochranári z neziskovej organizácie Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Časť pozemkov kúpili a ďalšie si zobrali do dlhodobého prenájmu.
Dnes obhospodarujú všetky lúky a pasienky a časť lesa spolu väčšiu časť ostrova.