Október je čas, keď si môžeme pri návšteve lesa nazbierať množstvo plodov. Nie sú to len huby, jedlé gaštany, bukvice či šípky. Málokto dnes zberá jarabinu na džem či menej známu šuchu čiernu. Ochutnali ste už niekedy napríklad také hlohomišpule?
Šucha čierna
Ak sa vyberiete na výlet do vysokých hôr alebo severnejšie, môžete občas naďabiť na malé čierne bobule na nízkych plazivých, asi 20 centimetrov vysokých zimozelenýchh kríčkoch s ihlicovitými listami. Je to šucha čierna, po česky šicha černá.
U nás je pomerne vzácna, rastie len vysoko v horách, ale v tajge či tundre je to bežný druh, rastie často medzi brusnicami. Dokonca v Arktíde je to najdôležitejší ovocný druh. U nás sa šucha občas pestuje ako okrasná rastlinu na skalkách.
Plody sa podobajú na čučoriedky, no sú od nich tmavšie, čierne, no listy vyzerajú celkom odlišne.
Plody sú jedlé aj v surovom stave, sú kyselkavé, sladkasto-mdlé, vodnaté, niekedy takmer bez chuti, majú tvrdé kôstky. Chutnejšie sú po premrznutí, na kríkoch vydržia až do jari.
Bežne ich konzumovali kmene na severe, napríklad Samovia, Inuiti, Indiáni Severnej Ameriky, v Rusku, boli súčasťou stravy obyvateľov Škótska či Poľska. Robí sa z nich aj víno, lekváre, pridávajú sa do koláčov.

Niektoré zdroje uvádzajú, že po zjedení väčšieho množstva šuchy sa človeku môže krútiť hlava.
Plody sa používali aj na farbenie vlny či plátna, pri použití draselno-hlinitého kamenca dávajú tmavočervené zafarbenie.

Obsahujú veľa vitamínu C a K, množstvo flavonoidov, antioxidantov (dokonca viac ako brusnice) a veľa ďalších liečivých látok. Listy sú liečivé a používajú sa vo fytoterapii.
Droga má antiseptické, antimykotické, posilňujúce účinky. Inuiti po nej siahali pri hnačkách. V Kórei sa plody používali pri liečbe obličiek a infekciách močových ciest. Vedecké výskumy preukázali aj protirakovinové účinky.
Listy obsahujú grayanotoxín, preto sa nepoužívajú, ale v malých množstvách v čaji sú bezpečné. Žiaľ, práve pre grayanotoxín v listoch niektoré zdroje označujú celú rastlinu za jedovatú, pritom šucha je vynikajúca rastlina.