Niektoré motýle v jeseni chytá cestovateľský nepokoj a odlietajú do teplých krajín. Títo farební krásavci sú nielen krehkí, ale udivujú škálou schopností, ktoré by sme od nich nečakali.
Prečo odlietajú?
Žltáčik rešetliakový je mrazuvzdorný nezmar, zimu dokáže prečkať v stave strnulosti (v hybernácii). Ale pre babôčku bodliakovú či babôčku admirálsku je teplo jedným zo základných predpokladov na prežitie.
Nedokážu si teplo vyrobiť samy, v chlade by zahynuli. Preto keď zavejú jesenné vetry, dokážu prekonať aj tisícky kilometrov, kým dorazia do svojich zimovísk.
Udivujúce zmysly
Podobne ako vtáky, aj motýle disponujú vnútorným kompasom. Nachádza sa v ich zložených očiach, ktoré sa skladajú až z 18 000 samostatných zrakových jednotiek.

Oči zaznamenajú aj ten najmenší pohyb predátora. A nielen to. Kompas v zrakovom orgáne určuje smer letu sledovaním slnka, hviezd a rôznych svetelných bodov v teréne.
Motýle si vedia vybrať aj najpriaznivejšie vetry, ktoré im pri migrácii ušetria až 40 % energie oproti hmyzu, ktorý sa nechá unášať náhodne.
A keď ich z cesty vietor odvanie? Žiaden problém. Motýle každú zmenu vyhodnotia a neomylne sa vrátia na pôvodnú trasu.
