Túto jeseň nevyzývame na mapovanie len školy, ale aj širšiu verejnosť. Staňte sa aj vy na chvíľu bádateľmi – mapovateľmi starých odrôd a amatérskymi pomológmi.
Prijmite našu výzvu, vyrazte do terénu, pátrajte po zaujímavých plodoch, ochutnávajte ich a určujte. Urobíte tak prvý krok potrebný na záchranu nášho spoločného dedičstva.
Predstavujeme Atlas 50 na 50
Starým a krajovým odrodám sa venujeme už takmer 10 rokov a rovnako dlho vnímame na Slovensku aj absenciu atlasu, s ktorým by sme mohli pracovať v teréne, ako aj pri následnom určovaní plodov.
Potreba jeho tvorby bola ešte silnejšia, keď sme začali spolupracovať so školami.
Na Slovensku neexistovala pomologická publikácia, ktorá by venovala pozornosť starým odrodám jabloní a hrušiek. Aj my sme doteraz pracovali s českými knihami, z ktorých najaktuálnejšou je Ovoce Bílých Karpat od Václava Teteru.
Pracuje s opismi odrôd vyskytujúcich sa na českej strane Bielych Karpát. Okrem špecifických „krajoviek“ však obsahuje opisy odrôd, ktoré sú rozšírené aj na území Slovenska.

My sa v našom Atlase 50 na 50 sústredíme iba na odrody staré, nie krajové, čím je použiteľnejší vo všetkých regiónoch. Obsahuje tak 50 odrôd jabloní a 50 odrôd hrušiek, s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť naprieč celým Slovenskom.
Keďže atlas je primárne určený mladším čitateľom, teda žiakom druhého stupňa základných škôl a stredoškolákom, ide u nás zatiaľ o prvé dielo svojho druhu. Je vytvorené priateľsky k užívateľom, čo sa týka textu i grafiky.
Opisy k odrodám sú názorné, vystihujúce podstatu a základné znaky, upriamujúce pozornosť na to, čo si treba pri určovaní všímať.
Atlas slúži nielen na potreby mapovania a určovania odrôd, ale aj inšpiruje na ich pestovanie.
Pokiaľ sa teda neviete rozhodnúť, aké odrody by ste si vybrali do svojej záhrady, bude vám dobrým poradcom. Pri každej odrode sú totiž ikonky s pestovateľskými nárokmi stromu.

Rýchlo tak zistíte, do akých polôh je strom konkrétnej odrody vhodný, aký rast dosahuje, na aké choroby môže trpieť alebo ako veľmi je mrazuvzdorný. Dozviete sa tiež, v akom období sa zberajú plody, kedy dozrievajú a ako sa dajú najlepšie využívať.

Okrem názornej pomologickej časti obsahuje atlas aj informačnú časť, v ktorej sa ako jeho čitatelia dozviete, čo sú staré odrody, ako ich rozdeľujeme, prečo sú významné a zaslúžia si našu ochranu a ako k tomu môžeme prispieť.
Prevedie vás tiež pomologickou časťou, vysvetlí, ako pracovať s atlasom a aké znaky na plodoch a stromoch je dobré si všímať pri určovaní odrôd.
V neposlednom rade je súčasťou atlasu aj slovníček pojmov, ako aj tipy na užitočné odkazy a použitú literatúru, ktorými sa môžete tiež inšpirovať.
Atlas môžete nájsť v elektronickej verzii na stránke www.sadovo.sk v sekcii Publikácie.