Väčšina ľudí si myslí, že brusnice, ktoré kúpia v obchode, sú ten istý druh, čo rastie u nás. No to sú kandizované plody kľukvy veľkoplodej. Najčastejšie sa zavárajú spolu s hruškami, no brusnice samotné zavárať netreba. Majú samokonzervačné vlastnosti.
September je najlepší čas na zber brusníc. U nás nájdeme brusnice len vo vyšších polohách, ale už napríklad v Poľsku či v celej tajge a tundre ich nájdeme aj v nížinných ihličnatých lesoch.
Je to vždyzelený krík, poloker z čeľade vresovcovitých. Budeme písať o brusnici obyčajnej (pravej), po česky brusnice brusinka, s červenými bobuľami, lebo podľa botanikov do rodu brusnica patria aj čučoriedky a ďalšie druhy.

Brusnica má výraznú vynikajúcu chuť, no niektorí si musia na tú chuť zvyknúť, lebo je úplne iná ako chuť plodov z obchodu (dnes sa pestujú najmä veľmi sladké kultivary).
Sú chutné v surovom stave, preto je veľmi prekvapivé, že mnohí, čo zavárajú brusnice, ich nikdy v surovom stave neochutnali.
Plody sú kyslé, jemne horké, niekedy jemne trpké, ale po mrazoch sa trpká chuť mení na sladkú a sú ešte chutnejšie. U nás a všeobecne v strednej Európe sa brusnice najbežnejšie zavárajú spolu s hruškami.