Každý miluje zeleň v parkoch, predzáhradkách a dvoroch. Robí nám radosť svojím zjavom, vytvára príjemnú mikroklímu a formuje funkčnú kulisu priestoru, v ktorej sa cítime pohodlne.
Ak sa však zeleň oprie do fasády domu alebo vyšplhá na jeho strechu, každý sa na ulici zastaví, aby si aspoň na chvíľu obzrel túto podivnosť.
Hoci ide o jeden z najrozumnejších spôsobov, ktorým možno zmierniť rázovitú uniformitu zastavaných plôch, málokto sa podujme na takýto počin.
Viac ako očakávanie prínosov sa hlavou ženú myšlienky na problémy, ktoré by mohli nastať. Čo všetko by ste mali vedieť o zelených strechách?

Majú svoju štruktúru
Vyzerá to až príliš jednoducho. Zdalo by sa, že ak dokáže vyrásť mach na starej škridle, tráva v zanedbanom dažďovom zvode a zakrpatená breza v škáre rozpadajúceho sa komína, potom i tráva a skalničky musia vyrásť na streche, ak im v tom trochu pomôžete.
V skutočnosti je však všetko náročnejšie. Zelená strecha je vrstveným systémom, ktorý poskytuje priestor na život.

Hydroizolačná vrstva chráni strechu pred vodou a korienkami rastlín, drenážna vrstva umožňuje odtiecť prebytočnej vode, konštrukčná vrstva udržiava na mieste zeminu s rastlinami a samotný substrát s vegetáciou sú funkčnou náplňou.
Za štvorcový meter najjednoduchšieho systému zaplatíte od 20 do 30 eur. Je to investícia na dlhé desiatky rokov, ktorá spomalí prehrievanie domu, jeho premŕzanie, ale aj predĺži životnosť krytiny.
Zabudnite na nahadzovanie poprašku zeminy na strechu stajne. Tak to fungovať nebude.