Tými prírodnými rozumieme skutočnosť, že rez drevín by mal zohľadňovať prirodzené nároky ovocných druhov, rovnako však aj jednotlivých odrôd, použitých podpníkov, lokality, pôdnych možností a použitého pestovateľského tvaru.
Tieto nároky sa, samozrejme, líšia aj vekom, v každom svojom životnom období má strom na rez iné nároky.
Veľký význam má aj predchádzajúca vegetačná sezóna, ktorej priebeh treba tiež pri predjarnom reze zohľadniť. Rešpektujeme zákonitosti rastu a rodivosti.

Rez vykonávame zásadne počas bezmrazových dní. Vtedy nehrozí poškodenie výhonov pri reze, rez je oveľa pohodlnejší a vďaka rozmrznutým výhonom je efektivita oveľa vyššia.
Ako prvé vždy odstraňujeme výhony mechanicky poškodené či výrazne napadnuté chorobami. Nasleduje rez zahusťujúcich výhonov, rez výmladkov z podpníka a rez výhonov konkurenčných a príliš vertikálne rastúcich.
Až následne pristupujeme k rezu stromov či krov podľa pestovateľského tvaru, v ktorom ich pestujeme. Každý z nich má, samozrejme, svoje vlastné nároky, postupnosti a špecifiká, rez preto nemožno robiť uniformne, ale naopak spomínané špecifiká je potrebné vždy zohľadňovať.
V akom poradí rezať stromy
Ako prvé režeme v jarnom období ovocné druhy, ktoré prvé pučia. Predídeme tým riziku, že pri neskoršom reze dôjde k poškodeniu mladých pučiacich výhonkov.