Aprílovú výsadbu stromov už máme úspešne za sebou a jemné vlásočnice korienkov prerastajú dňom i nocou hlbšie do pôdy za tichej prítomnosti rozmanitého pôdneho života. Mladé svieže výhonky sa ťahajú k slnku a šťavnaté lístky zbierajú hojnosť slnečných lúčov.
Mohlo by sa zdať, že vysadené stromčeky môžeme opustiť a ponechať samy na seba a ony vyrastú v mohutné a dlhoveké stromy. Veď predsa aj les rastie sám od seba a nik sa oň priveľmi neobzerá, tak prečo by to nemohlo ísť aj s mladučkými ovocnými štepmi?
Stromy v lese sa vysievajú samy a v ideálnom prípade rastú od semienka na jednom mieste po celý život – bez presádzania. Lenže ovocný strom predtým ako zapustí svoje korene na konečnom stanovišti, presádzame niekoľkokrát.
Predpokladajme, že výsadba prebehla v najlepšom poriadku – dôkladne sme vysadili kvalitný stromček na semennom podpníku, priviazali ho k dubovému kolíku, kmienok ochránili pred obhryzom a nezabudli sme ani na hlboký rez po výsadbe. Ako sa však o vzmáhajúci štep starať v nadchádzajúcich rokoch?
Starostlivosť o stromček
Jednou zo základných podmienok úspechu je nenechať výsadbovú misu, teda kruh okolo stromu s priemerom asi 1,5 až 2 m, zarásť vytrvalými trávami.
Kým stav bez podrastovej vegetácie pri pestovaní stromčekov na slaborastúcich podpníkoch a ovocných krov je celoživotnou nutnosťou, pri starostlivosti o dlhoveké ovocné stromy postačí na niekoľko rokov v mladosti, zväčša 5 až 10 – v závislosti od vlahových podmienok.