Po každom zbere úrody z pôdy odčerpávame živiny, preto ich treba aj vo vhodnej forme vrátiť späť. Každoročne pritom človek vyprodukuje v domácnosti množstvo biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý tvorí skoro polovicu všetkého odpadu. Je výborné, že sa to dá spolu prepojiť a vzájomne využiť.
Kompostovanie je najlepší spôsob, ako obohatiť pôdu organickými látkami. Je to prirodzený biochemický proces, pri ktorom z pôvodných organických látok vplyvom živých organizmov, obzvlášť mikroorganizmov, vzniká organické hnojivo – kompost.
Kompostovanie je aj nie je veda. Určite sa v literatúre dočítame o rôznych typoch kompostérov, o fázach tvorenia kompostu a pod. Určite tu nebudem rozoberať zložité chemické premeny a zložité definície.
Čo je dôležité, je zmena nášho myslenia. Odpad z kuchyne či záhrady nie je odpad, ale cenný zdroj živín. Dôležité je biologický odpad zo záhrady nevyvážať, ale brať ho ako spôsob, ako dostať tieto odobraté živiny naspäť do pôdy.
Nehovoriac o tom, že popritom ušetríme nemalé financie za odvoz bioodpadu a nákup rôznych hnojív. V prírodnej záhrade nie sú dovolené žiadne umelé hnojivá, takže iný spôsob ako obohatiť pôdu vlastne ani nemáme. Výhodou je, že kompostom nemôžeme pôdu prehnojiť, ako je to pri umelých rozpustných hnojivách.

Čo patrí do kompostu
- Zvyšky ovocia, zeleniny a kvetov
- Kúsky dreva, piliny, listy, stonky, kôra stromov
- popol z dreva
- pokosená (čiastočne presušená) tráva neošetrená herbicídmi
- čajové vrecúška, káva, škrupinky
- perie, vlasy, malé množstvo zvyškov jedla
- malé množstvo šupiek od citrusov a banánov
- trus bylinožravých domácich zvierat, slama
- znečistený papier, kartón
- Orechové lístie je možné kompostovať tiež, najlepšie priamo pod stromom v tenkej vrstve, inak sa na kope rozkladá dlho, aj rok.
- Hrubé konáre - rozkladajú sa dlho, môžeme ich štiepkovať alebo ich použiť do vyvýšeného záhonu či nemeckej kopy, pri ich rozklade vzniká teplo.
Čo nepatrí do kompostu
- zvyšky mäsa, kosti (priťahujú psy, mačky i potkany)
- mliečne výrobky
- popol z uhlia
- rýchlo sa šíriace buriny s koreňmi (pýr…)
- rastliny napadnuté chorobou či plesňou
- tuja, vratič, palina (môžu brzdiť mikrobiálne pochody)
- farebný papier – môže obsahovať ťažké kovy
- vrecúška z vysávača – môžu obsahovať ťažké kovy
- čistiace prostriedky, chemikálie, sklo, keramika, riedidlá, lieky, ohorky z cigariet.
Kde kompostovať?
Vyberme si miesto, kam sa nám nebude ťažiť nosiť odpady z kuchyne, ale zároveň nám nebude zavadzať. Správne založený kompost nezapácha, nemal by byť na priamom slnku, ideálne je niekde v polotieni.